Bögrevirág gondozása, szaporítása

A bögrevirág vagy csupros harangvirág (Campanula medium) csodaszép harang alakú virágai magára vonzzák a tekinteteket. Tarthatjuk cserépben, erkélyen vagy a kertben és a gondozása is egyszerű.

A bögrevirág régóta kedvelt és népszerű kerti növény, ami a 19. század egyik legkedveltebb virága volt, de napjainkban is sok helyen találkozhatunk vele. Ez a kétnyári növény a harangvirág nemzetség (Campanula) tagja, ami több száz fajt számlál, amelyek közül talán az egyik legszebb a bögrevirág (csupros harangvirág).

A növénynemesítőknek köszönhetően napjainkban sok változata létezik, melyek közül talán a legnépszerűbbek a cup-and-saucer (csésze és csészealj) változatok. A bögrevirág levelei élénkzöldek és apró szőrök találhatók rajtuk. A kecses harang alakú virágok, melyek csak a második évben jelennek meg a magról szaporított növényeken, a kék, a fehér, a rózsaszín és az ibolya-lila számos árnyalatában pompázhatnak.

A virágok többnyire 2-3 cm-re nőnek, de egyes változatok virágainak hosszúsága akár a 8 cm-t is elérheti. Léteznek magasra növő és mini változatai is, a különböző változatok magassága 30-90 cm között változhat.

Bögrevirág gondozása

A bögrevirág (csupros harangvirág) gondozása viszonylag egyszerű, különösen a kétéves növény tartása nem nehéz. A második évben meleg, napos helyet, valamint sok vizet igényel. Tavasszal ültessük át, az ültetéshez használjunk általános virágföldet. Szegélyágyásokban vagy az udvaron, az erkélyen nagy cserépbe ültetve érzi magát a legjobban. Rendszeresen szedjük le az elnyílt virágokat és távolítsuk el az elhalt növényi részeket! Ez meghosszabbítja a virágzás időtartamát.

Öntözése, tápoldat használat

Rendszeresen és bőségesen öntözzük, virágzás idején pedig semmiképpen se hagyjuk kiszáradni. A szabadban vagy erkélyen tartott cserepes példányokat rendszeresen ellenőrizzük, mert nagy melegben igen gyorsan kiszáradnak. A második nyáron kéthetente adjunk az öntözővízhez tápoldatot.

Bögrevirág szaporítása

A legegyszerűbben magról szaporítható. A bögrevirág magjait tavasz végén-nyár elején vessük el, kevés homokkal kevert általános virágföldbe. Lehetőség szerint a tálcát fedjük le egy üveglappal vagy fóliával és tegyük 20-25 °C-os helyre. A sűrűn kelt magoncokat ritkítsuk, ha szükséges. Miután a kis növények kelően megerősödtek ültessük kisebb cserepekbe őket. Az ültetéshez használhatunk általános virágföldet.

A cserepeket tegyük ki a szabadba, félárnyékos helyre, hogy a növények minél jobban megerősödjenek. Rendszeresen öntözzük, ne hagyjuk kiszáradni a földet! Hideg helyen teleltessük a növényeket és tavasszal ültessük át a végleges helyükre (az elsőéves növényeket akár az udvaron vagy az erkélyen is átteleltethetjük).

Esetleg megpróbálhatjuk hajtásdugványról is szaporítani. A levágott hajtásokat gyökereztessük vízben, majd ültessük el azokat általános virágföldbe.

Bögrevirág vagy Csupros harangvirág (Campanula medium)
Bögrevirág vagy Csupros harangvirág (Campanula medium)

Ötlet, tanács

Nagyobb edényben sokadmagával ültetve jól mutat az udvaron, a kert zugaiban vagy az erkélyeken. A magasabb változatokat társíthatjuk alacsonyabb növésű harangvirágfajokkal, így talán még szebb eredményt érhetünk el. A magasabb változatoknak szeles helyen támasztékra lehet szüksége. A nagyobb példányok vágott virágként is rendkívül mutatósak, napokig díszíthetik otthonainkat.

Betegségek, kártevők

Levéltetvek: A friss hajtások csúcsán megjelenhetnek levéltetvek, de általában nem okoznak komoly gondot. Ne mossuk le őket vízpermettel, mert károsíthatjuk a virágokat! Szükség esetén inkább használjunk rovarirtó szert.

Levélfoltosság: A szabálytalan, 1 cm-es barna foltok gombás fertőzés következményei. Permetezzünk gombaölő szerrel.

Csigák: A megrágott szárak és levelek csigákra utalnak. Szedjük össze őket, a növényt vegyük körbe ragadós csapdával, végső esetben szórjunk ki mérgező granulátumot.