Levéltetvek elleni védekezés
A levéltetvek elleni védekezés elengedhetetlen feladat, mivel ezek az apró növénykártevők meglehetősen gyorsan tudnak szaporodni, és nagy tömegben már jelentős kárt okozhatnak. Szerencsére a növényeink egészséges fejlődését veszélyeztető rovarok közül talán a levéltetűvel a legkönnyebb elbánni, ha a megfelelő módszert alkalmazzuk.
A levéltetvek (Aphidoidea), kisméretű, általában 1-4 milliméteresre növő, rendkívül gyorsan szaporodó rovarok. A testük puha, ovális alakú, csáppal és viszonylag hosszú lábakkal rendelkeznek. Több mint száz fajuk létezik, amelyek általában zöld színűek, mint például a zöld levéltetű vagy zöld rózsa-levéltetű (Macrosiphum rosae), de léteznek feketék (fekete cseresznye-levéltetű (Myzus cerasi)), vörösek, szürkék vagy akár narancsszínűek is.
Akadnak közöttük szárnyakkal rendelkező, valamint szárnytalan változatok is. Kis számban szinte alig lehet észlelni őket, de nagy tömegben már igen látványos nyomokat hagynak maguk után, és jelentős károkat is okozhatnak. A levéltetvek a szabadban tartott növényekben általában nyári hónapokban okozzák a legnagyobb pusztítást, ám a lakás meleg és zárt környezetében folyamatosan szaporodnak, s így egész évben gondot jelenthetnek. Ezért a levéltetvek elleni védekezés az egyik legfontosabb feladat növényeink egészségének megőrzése érdekében.
Megjelenésük esetén ezek az apró méretű rovarok folyamatosan gyengítik, károsítják kerti virágainkat, szobanövényeinket, valamint különböző növénybetegségeket, vírusokat is terjeszthetnek. A növények szinte valamennyi részét: a leveleket, a szárakat, a virágokat, a terméseket és a gyökereket is megtámadhatják. Általában a lágy növényi részeket részesítik előnyben. Különösen kedvelik a növekvő új hajtásokat és bimbókat. Táplálkozáskor a szájszervüket a növényi szövetekbe fúrják, azok nedveit szívogatják. Szinte folyamatosan táplálkoznak, így jelentős mennyiségű növényi nedvet fogyasztanak el.
A levéltetvek megjelenésének észlelhető tünetei
Kis méretük miatt a levéltetvek nehezen észrevehetők, ezért sok esetben már csak a kártevők megjelenése után bekövetkező tünetek jelzik számunkra a bajt. A levéltetvek kártékony tevékenységének köszönhetően a növények legyengülnek, alakjuk torzzá, csúffá válik. A levéltetvek nem képesek hasznosítani a növények nedvében lévő cukrot, ezért ragacsos váladékot, úgynevezett mézharmatot választanak ki, amely bevonja a növények leveleit, szárát, illetve minden mást is amire ráhullik. Ezen a ragacsos bevonaton könnyen megtelepszik a korompenész, emiatt feketére színeződik. A fertőzött növények körül látható elpusztult levéltetű maradványok is a támadásukat jelzi.

A szabadba kitett szobanövényeken, illetve kerti virágokon megjelenő hangyák is utalhatnak a levéltetvek jelenlétére. A hangyák ugyanis nagyon szeretik a levéltetvek által kiválasztott mézharmatot, ezért gyakran láthatóak a levéltetű-kolóniák közelében. Az is előfordul, hogy a hangyák átviszik a levéltetveket, egyik növényről a másikra, hogy új telepeket alakítsanak ki. A mézharmatért cserébe, védelmezik is a levéltetveket, azok természetes ellenségeitől (például a katicabogaraktól).
Levéltetvek elleni védekezés
A levéltetvek elleni védekezés legjobb módja, ha megelőzzük azt, hogy jelentősen elszaporodjanak. A gyorsaság, a korai felismerés nagyon fontos. Néhány levéltetűvel egészen könnyen el lehet bánni, de egy nagyobb kolóniával már sokkal nehezebb dolgunk lesz, és az általuk okozott kár is jelentősebb lesz. Ezért fontos, hogy rendszeresen és alaposan megvizsgáljuk a növényeinket (akár nagyítót is használhatunk), így még az esetleges fertőzés korai szakaszában felfedhetjük a problémát.
A megelőzés érdekében lehetőleg ne helyezzük a növényeket túlságosan közel egymáshoz. Biztosítsunk a növényeknek kiegyensúlyozott tápanyagellátást, így elkerülhetjük a túlzott nitrogénbevitelt, amitől kitettebbek lehetnek a levéltetvek támadásának. Az újonnan beszerzett növényeket minden esetben alaposan vizsgáljuk át, és tartsuk két hétig karanténban, majd csak ismételt vizsgálatot követően tegyük a többi növényünk közelébe. Így elkerülhetjük a kellemetlen kártevők behurcolását.

Teendők levéltetvek megjelenése esetén
Amennyiben levéltetűvel fertőzött növényt találunk, akkor azt haladéktalanul különítsük el a többi növénytől (ha lehetséges), majd alaposan vizsgáljuk át, és mérjük fel, hogy mekkora a fertőzés mértéke. Ezt követően azonnali kezelésre van szükség, különben még jobban elszaporodnak a levéltetvek.
Ha még idejében sikerült felfedni a problémát és csak néhány levéltetűvel kell megküzdenünk, akkor szerencsések vagyunk, mert egészen egyszerűen és könnyedén megszabadulhatunk tőlük. Nincs más dolgunk, mint vízpermettel, erős vízsugárral lemosni a levéltetveket a fertőzött növényről. Ha enyhén szappanos vizet töltünk a spriccelőbe, az még hatásosabb. Egy hét elteltével érdemes ezt a kezelést megismételni.
Természetes módszerek levéltetvek ellen
Jó szolgálatot tehetnek - különösen a szabadban vagy üvegházban tartott növényeink esetében - a levéltetvek számának kordában tartásában a természetes ellenségeik. Ilyenek például a katicabogár, a fátyolka vagy egy parazitoid fürkészdarázs faj az Aphidius colemani is. Ennek a levéltetű fürkészdarázsnak a nőstény egyedei belehelyezik a petéiket a levéltetvek testébe, ahol a lárva és a báb teljes fejlődése megtörténik. Nagyjából két hét után a darazsak új generációja fog kikelni az elhalt kártevőkből.

Súlyos esetben alkalmazhatunk rovarirtó szereket a levéltetvek ellen
Ha a korábban említett módszerek nem hatásosak vagy súlyosabb a levéltetvek által okozott fertőzés, akkor alkalmazhatunk kereskedelmi forgalomban kapható rovarirtó szereket is. Ezeknek két fő típusuk van: a kontakt- és a felszívódó szerek.
A kontakt szereket közvetlenül a levéltetvekre kell permetezni, mivel úgy fejtik ki leginkább a hatásukat. A felszívódó szereket viszont elegendő a növények leveleire, száraira permetezni, ahonnan a szer felszívódik, ezáltal mérgezővé teszi a növény nedveit. Ez a módszer különösen hatékony lehet a mohó levéltetvek ellen.
A levéltetvek elleni védekezés sikeressége az időzítésen és a megfelelő módszer kiválasztásán múlik. Miután a levéltetvek kártétele következtében deformálódtak a növény levelei, már sokkal nehezebbé válik a kontakt rovarölő szerek hatásos használata. Az összesodródott növényi részek ugyanis elrejtik és pajzsként védelmezik a levéltetveket. Ezért a kezelés lehetőleg akkor történjen, amikor még nem következett be a növényi részek torzulása a megtámadott növényen. Ha ez mégis megtörtént, akkor valószínűleg a kontakt rovarölő szerek már nem adnak megfelelő védelmet. Ebben az esetben a felszívódó rovarölő szerek már sokkal hatásosabbnak bizonyulhatnak.
Rovarírtó szerek használata a levéltetvek ellen
A levéltetvek ellen szerencsére számos hatóanyag áll rendelkezésre, és a különböző rovarölő szereket nagyon sokféleképpen lehet alkalmazni. Vannak olyan megoldások, amelyeket üvegházban vagy melegházban nagyon hatékonyan alkalmazhatunk, de lakásban vagy a szabadban már nem ideális a használatuk. Egyes szerek használata viszont kimondottan csak a szabadban javasolt. Mindig válasszuk azt a szert és módszert, amelyik leginkább megfelel a növényeknek, illetve a tartási körülményeiknek.
A rovarirtó szerek használata előtt fontos, hogy minden esetben elolvassuk a mellékkelt útmutatót, és pontosan betartsuk az abban foglaltakat. Minden esetben kérjük szakember segítségét, ha bizonytalanok vagyunk a rovarirtó szerrel, vagy a felhasználásával kapcsolatban. A kezelés megkezdése előtt mindig gondoskodjunk a megfelelő védőeszközökről, védőruházatról (védőszemüveg, gumikesztyű, védőmaszk stb.). A szereket úgy alkalmazzuk, hogy az a hasznos rovarokban ne tegyen kárt. Ne alkalmazzuk túl gyakran ugyanazt a készítményt, mert ellenállóvá válhatnak a levéltetvek a szerrel szemben.
A permetezést legjobb a szabadban, enyhe, szélmentes időben végrehajtani. A növényeket a kezelés után ne tegyük ki közvetlen napfényre, amíg a levelük teljesen meg nem száradt. A permetet soha ne lélegezzük be, valamint kerüljük a szembe-, bőrre-, nyálkahártyára jutását is. A szembe és nyálkahártyára került szert azonnal folyó vízzel mossuk ki. A bőrre került mérgező anyagokat azonnal mossuk le meleg szappanos vízzel a lehető leggyorsabban.
Egyes növények érzékenyek lehetnek a rovarirtó szerekre. Amennyiben bizonytalanok vagyunk a szer használatával kapcsolatban, akkor csak a növény egy kisebb részén alkalmazzuk. Egy hét várakozás után már használhatjuk az egész növényen, ha nem tett kárt benne.
Vegyük figyelembe, hogy a vegyszerek alkalmazása nem javasolt bizonyos emberi fogyasztásra szánt növények esetében (fűszernövények, konyhakerti növények). Ha mégis feltétlenül szükséges az alkalmazásuk, akkor az élelmezésügyi várakozási időket minden esetben tartsuk be.